Lista pytań do fotografa

Gdy już wybierzecie swojego fotografa a przynajmniej tak wam się wydaje , że to będzie wasz fotograf , a zdjęcia i jego portfolio urzekły was niezmiernie, przychodzi  moment kiedy należy zadać kilka pytań. Pomoże w tym Lista pytań do fotografa 

Utwierdzą one Was w przekonaniu że to właśnie ta osoba jest odpowiednia do tego aby utrwalić najważniejsze dla Was momenty.

Nazywam się Filip Skrabacz i jeśli szukasz fotografa a nie wiesz o co zapytać – ta lista którą tutaj przygotowałem pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.

 O co pytać dobrego fotografa ślubnego

Lista pytań do fotografa

Gdy już wybierzecie swojego fotografa a przynajmniej tak wam się wydaje , że to będzie wasz fotograf , a zdjęcia i jego portfolio urzekły was niezmiernie, przychodzi  moment kiedy należy zadać kilka pytań.  Utwierdzą one Was w przekonaniu że to właśnie ta osoba jest odpowiednia do tego aby utrwalić najważniejsze dla Was momenty. Jeśli szukasz fotografa i nie wiesz o co zapytać – ta lista którą tutaj przygotowałem pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.

1. Jaki prezentujesz styl pracy co cię wyróżnia?

W mojej pracy stawiam przede wszystkim na naturalność. Chcę aby Wasza historia była prawdziwa i szczera, dlatego nie przestawiam Was , nie reżyseruje. Jestem blisko Was a jednak nie czujecie mojej obecności. Dużo osób mówi, że moje zdjęcia są jak z bajki i coś w tym jest bo faktycznie przykuwają uwagę. Lubię łapać Was w otoczeniu pięknej natury i pokazywać Waszą bliskość w taki sposób, aby te zdjęcia były prawdziwe . Chcę aby te relacje jakie są między wami faktycznie prezentowały się pięknie na fotografiach.

2. Czy pokazujesz tylko wybrane ujęcia czy można zobaczyć cały gotowy reportaż ze ślubu?

Pełny reportaż ze ślubu nie jest żadną tajemnicą dlatego udostępniam wam na blogu na mojej stronie internetowej wiele historii ślubnych, które pokażą wam jak będzie wyglądał gotowy materiał. Jeśli mimo to czujecie nie niedosyt możemy spotkać się a wtedy w gotowych albumach zaprezentuje wam pełny reportaż , który dostała para młoda. Kliknij tutaj aby przejść do historii ślubnych.

3. Kto będzie fotografował na naszym ślubie ty czy inna osoba?

Nazywam się Filip Skrabacz a fotografia ślubna to moja marka  z którą się utożsamiam. Ze mną podpisujecie umowę – ja też pojawiam się w dniu ślubu robiąc reportaż z tej pięknej uroczystości. Jesteście razem ze mną od początku do końca. Niestety ale zdarza się tak, że niektórzy fotografowie podpisują umowę a następnie na zleceniu pojawia się inna , lecz wtedy często już jest za późno aby zrezygnować i takie osoby godzą się na nowego fotografa. U mnie macie pewność ,że to ja będę Wam towarzyszył na każdym etapie tak jak już wspomniałem od umowy po oddanie albumów ślubnych i zdjęć.  

4. Jak można zarezerwować termin u fotografa i jaki jest koszt zadatku?

 Tak się składa że u każdego profesjonalnego fotografa wiążąca jest umowa i wpłata zadatku. Umowa wiąże zarówno was jak i mnie i dzięki temu macie pewność , że termin który was interesuje będzie zarezerwowany tylko dla was. Podczas podpisywania umowy najczęściej pobieram zadatek w wysokości 1000 zł. Jesteście zdecydowani na 100% mogę dla was wykonać tak zwaną rezerwację wstępną na określony czas ale nie dłużej niż na tydzień

5. Jakie zapisy są istotne w umowie z fotografem?

 Oprócz podstawowych informacji, czyli waszych danych osobowych ,miejsc gdzie będzie wykonywania usługa, oraz termin istotne jest też w jakiej formie otrzymacie zdjęcia, w jakiej ilości i w jakim czasie. Te zagadnienia mają istotne znaczenie. Bardzo ważną rzeczą albo zapisem w umowie jest informacja jaki będzie całkowity koszt usługi i w jakim czasie zostanie ona zrealizowana.

 Te wszystkie zagadnienia znajdują się u mnie w umowie. Ponadto zapisuje dla waszego bezpieczeństwa informacje, iż posiadam zezwolenie na robienie zdjęć w kościołach wydane przez kurię diecezjalną, oraz że posiadam zapasowy sprzęt na wypadek awarii jednego z nich a gdyby mi osobiście coś się stało zapewnię wam innego fotografa na podobnym poziomie.

6. Czy zapewniamy Ci nocleg gdy skończysz reportażu z Naszego wesela ?

Najczęściej przygotowuję tak ofertę , aby uwzględniała dojazd i ewentualne koszty noclegu, ale najczęściej biorę nocleg gdy mam wyjazdowe wesele ponad 2h jazdy od mojego domu. Jestem przyzwyczajony do wracania samochodem w późnych godzinach więc często wolę przespać się w swoim łóżku niż w hotelu 😉

7. Czy posiadasz zezwolenie na robienie zdjęć w kościele

Tak. Bez tego nie mógłbym pracować w tej branży. Pomimo iż w danym roku tylko 2-3 księży zapyta o te uprawnienia za każdym razem mam je przy sobie. Nie jest to zbyt wnikliwie sprawdzane przez osoby duchowne , ale jeśli ktoś pracuje profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem wykonuje swoją pracę musi mieć zarówno sprzęt jak i dokumenty do tworzenia Waszych historii.

8. Jak będziesz ubrany w dniu ślubu

Ubieram się zawsze luźno , aby mój strój nie ograniczał mnie. Zawsze jednak jestem ubrany stosownie do danej imprezy okolicznościowej. Powiedziałbym że mój styl to pół-elegancki . Marynarka , koszula z długim rękawem i spodnie bez-kantowe i wygodne buty. Ulubione kolory to brąz i granat. Więc nie macie co się martwić, że przyjdę w podartych spodniach z dziurami na kolanach 😀

9. Ile zdjęć dostajemy i czy wszystkie poddajesz obróbce?

Po całym reportażu przywożę z pewnie ok 2tyś. zdjęć. Dokonuje najpierw wstępnej selekcji a następnie obrabiam zdjęcia. Wy otrzymujecie od 600-700 zdjęć po obróbce. Jest to bardzo duża liczba zdjęć która pozwala pokazać wszystkie elementy z dnia ślubu i pleneru. Więcej zdjęć myślę że mogła by Was zanudzić , dlatego jest to taka liczba której mniej więcej staram się trzymać. Nigdy mniej nie dostaniecie a więcej może być jeśli wesele będzie pełne atrakcji i dużo będzie się działo np na sali tanecznej.

10. Czy masz pomysł na sytuację gdy się rozchorujesz lub nie będziesz mógł pracować?

Do tej pory nigdy taka sytuacja się nie zdarzyła i mam nadzieje że się nie przytrafi. Gdyby jednak coś się stało mam zapis w umowie, że zapewnię wam osobę o podobnych umiejętnościach co ja która wykona reportaż z dnia ślubu

11. W jaki sposób dostarczasz nam zdjęcia ?

Zdjęcia dostarczam wam najczęściej na pen drive w eleganckim rustykalnym pudełku ( wzory do wyboru) do tego tworzę dla Was i dla Waszych gości galerię na mojej stronie w zakładce STREFA KLIENTA pod hasłem. Są tam wszystkie zdjęcia które macie na pen drive tyle że w pomniejszonym rozmiarze odpowiednim do potrzeb Facebooka i Instagrama.

12. Czy możesz zaproponować fajne albumy lub foto-albumy ?

Współpracuje z wieloma renomowanymi firmami, które specjalizują się w produkcji albumów i foto-albumów, dzięki temu mogę zapewnić Wam szeroki wachlarz zarówno opraw albumów ( eco-skóra,nubuk, velvet itp) jak i rodzajów. Myślę że każdy znajdzie coś dla siebie, z całą pewnością doradzę w wyborze i podpowiem co lepiej się sprawdza . Natomiast decyzja będzie już do Was należała a zobaczycie , że z wyborem będzie ciężko. Dlaczego ? A z tego powodu , że gdy ma się do dyspozycji cały arsenał różnych produktów ślubnych wybór konkretnego czasem bywa problematyczny 😀 Wychodzę jednak z założenia że od przybytku głowa nie boli , a lepiej mieć większą bazę opakowań, opraw, wykończeń foto-albumów i potem cieszyć się z pamiątki która przetrwa długie lata.

13. Jak radzisz sobie w przypadku, gdy przygotowania są w znacznej odległości od siebie ?

Najczęściej ustalamy wszystkie szczegóły odnośnie wesela ok 1 tydzień przed dniem w którym ma się odbyć ślub. Wtedy też ustalamy jak będzie wyglądał Wasz dzień rozbity na czynniki pierwsze. Wówczas ustalam też ile czasu potrzebuje aby dojechać z punktu A do punktu B . Mając te informacje i biorąc poprawkę na różne sytuacje na drodze mogę tak zorganizować przygotowania aby każdy zdążył na czas. Najczęściej zaczynamy od pana młodego a potem jadę do pani młodej i tam już po przygotowaniach czekam na przyjazd wybranka.

14. Czy masz w ofercie sesje narzeczeńskie ?

Jak najbardziej posiadam sesje narzeczeńską w swojej ofercie . Proponuje to parom młodym abym bliżej się poznać i aby ułatwić Wam kontakt zarówno z moją osobą jak i z pozowaniem przed obiektywem . Myślę że jest to wspaniały pomysł na to aby nasza wspólna relacja wyglądała idealnie . Potem dzięki takim spotkaniom macie z pewnością większą śmiałość do mnie i do zdjęć które wam robię. Wykonane fotografie możecie potem wykorzystać np podczas dnia ślubu, układając je w gablotce wśród innych zdjęć pokazujących jak się poznaliście. Niektórzy ustawiają plik ze zdjęciami przy każdym stoliku koło wazonu z kwiatami aby każdy między toastami mógł pooglądać Was na zdjęciach. Koszt sesji narzeczeńskiej to 500zł jeśli para wybiera którykolwiek pakiet ślubny.

15. Masz pomysły na sesje plenerowe , możemy liczyć na Twoją pomoc przy wyborze miejsc?

Ponieważ pracuję już wiele lat w branży weselnej odwiedziłem wiele zakątków Polski jak i sporo miejsc za granicą . W związku z tym mogę Wam zaproponować ciekawe i łatwo dostępne miejsca na sesje plenerowe , ale też takie miejsca które będą od Was wymagały trochę więcej wysiłku . Efekt takiego trudu będzie oszałamiający i na pewno bajowy. Wszystko zależy od Was i od tego co lubicie i ile czasu chcecie poświęcić sesji zdjęciowej . Jeśli natomiast sami zdecydujecie o innym miejscu też się odnajdę , bo lubię wyzwania i nowe otoczenia . Sesja w plenerze na ogół trwa max 3-4h , jeżeli natomiast wyjeżdżamy gdzieś dalej to indywidualnie ustalamy ten czas pracy.

16. Ile czasu będziemy czekali na zdjęcia ślubne?

W umowie mam zaznaczone iż będzie to na pewno nie dłużej niż do 3 miesięcy od dnia pleneru. Natomiast realnie bywa to ok 3 tyg od pleneru , lecz bywa to też uzależnione od tego w jakim miesiącu macie wesele . Staram się aby już tydzień po weselu mieliście galerię internetową dla gości , w której na początku zamieszczam głównie zdjęcia z sesji z gośćmi i po kilka z każdego etapu reportażu ślubnego.

17. Jak zabezpieczasz zdjęcia i co zrobisz gdy je stracisz?

Aby Wasze zdjęcia były dobrze chronione korzystam z najwyższej półki aparatów, które dają mi możliwość w jednym momencie robienia zdjęć na dwóch osobnych kartach. Gdyby jedna uległa awarii , będzie dostępna druga kopia zapasowa . Po powrocie do domu często ok 3 lub 4 w nocy od razu zgrywam zdjęcia na 3 osobne dyski aby w przypadku jakiejkolwiek awarii mieć możliwość pracowania dalej na plikach.

18. Jak sobie radzisz w sytuacji gdy na weselu jest dużo gości ?

W dobie pandemii to nie był częsty obrazek , lecz przed pandemią bywało tak często że wesela organizowała para młoda na 200-250 osób. Jest to liczba którą spokojnie ogarniam. Lubię gdy jest więcej osób na weselu bo wtedy jest większa szansa że na parkiecie będzie więcej ciekawych perełek do wychwycenia . Nie ukrywam że wówczas czas szybko mi leci a wesele zapamiętuje na długo 😉

19. Czy jest możliwość otrzymania galerii internetowej z naszymi zdjęciami?

Jak najbardziej , udostępniam wam galerie internetową pod hasłem ale o tym już wcześniej się rozpisywałem 🙂

20. Kiedy należy opłacić zadatek i resztę kwoty za wykonaną usługę?

Zadatek 1000zł opłacacie w dniu podpisania umowy czy to stacjonarnie czy przez internet . Chociaż przyznam że wolę spotkania twarzą w twarz. Resztę kwoty płacicie najczęściej w dniu pleneru . Więc w dniu ślubu nie myślicie o pieniądzach

21. Chcemy wyjechać na sesję plenerową za granicą , miałeś okazję być po za granicami kraju?

Bywałem na sesjach za granicą w słonecznej Barcelonie czy Lloret de Mare w Hiszpanii , na Słowacji , a osobiście zwiedziłem prywatnie dużo więcej krajów w które śmiało mogę Was zabrać . Już niedługo szykuje mi się sesja w pięknym Rzymie i to jest miejsce gdzie z całą pewnością jeszcze wrócę. Ale nie trzeba jechać tak daleko aby zrobić piękne zdjęcia , jeśli jednak macie ochotę na taki wyjazd chętnie pomogę Wam w całej organizacji od biletów lotniczych, przez zakwaterowanie i ustalenie konkretne miejsca na zdjęcia.

Fotografia ślubna , zdjęcia rodzinne , portrety. Najczęściej bywam na Podkarpaciu ( Stalowej Woli , Dębicy , Łańcucie , Ropczycach , Rzeszowie , Jarosławiu , Tarnobrzegu, Mielcu, Jaśle, Kolbuszowej, Przemyślu, ) w Małopolsce ( Tarnowie , Brzesku , Bochni , Nowym Sączu , Krakowie ) ale też odwiedzam inne rejony Polski

Fotograf Filip Skrabacz / Rzeszów, / Województwo podkarpackie / Poland tel +48666370870 /

SESJA W BARCELONIE I SESJA ŚLUBNA W BIESZCZADACH I ZDJĘCIA PLENEROWE 2021R I ZDJĘCIA PLENEROWE 2020R PORADNIK PARY MŁODEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *